Николай Абрашев присъства на подписването на договор за побратимяване между Община Роке Саенс Пеня - Аржентина и Община Плевен
Николай Абрашев присъства на официална церемония по подписване на договор за установяване на партньорски отношения между Община Роке Саенс Пеня - Аржентина и Община Плевен.
Официалното подписване се състоя на 1 ноември 2024 г. от 17:00 часа в Актовата зала на Община Плевен.
По този повод в Плевен пристигна официална делегация от Провинция Чако, където се намира Роке Саенс Пеня. Делегацията е на държавно посещение у нас и е водена от г-н Леандро Здеро, губернатор на провинция Чако. В нейния състав са още Ливио Едгардо Гутиерес - Началник на кабинета на губернатора, Бибиана Кунчев от Данъчната администрация на Провинция Чако, Алфредо Гонсалес - Президент на Аржентинската конфедерация на средните предприятия, Бруно Чиполини, Кмет на Община Роке Саенс Пеня, Херардо Чиполини - депутат от Националния конгрес, Педро Маркоф - председател на българската общност.
На събитието присъстваха Посланикът на Аржентина в България Н. Пр. г-н Алехандро Зотнер Майер, с чието съдействие се подписва договорът, Даниел Коттини - Заместник-ръководител на мисията, Хуан Игнасио Камио Бавасо - началник на Търговския отдел при Посолството.
Контактите между Плевен и Роке Саенс Пеня датират от 2012 г. след посещение на тогавашния Посланик на Аржентина у нас Н. Пр. Гийермо Асрак в Плевен и предложение за установяване на партньорски отношения между Плевен и аржентински град. Негов е изборът на Роке Саенс Пеня с главния мотив за наличието на голяма българска общност в града, корените на част от която са от Плевенска област.
Официалната дата на основаването на Роке Саенс Пеня е 1 март 1912 г. Различни общности имат заслуга за неговото разрастване и развитие, основен двигател на тези процеси е тази на българските изселници. Днес населението на града е близо 100 000 души. Той е широко известен с производството на памук и ежегодния Фестивал на памука, както и с производството на зърнени култури. Роке Саенс Пеня е популярен и като Град на термалните извори, благодарение на които има силно развит туризъм. Българската общност има свое дружество, което носи името на Христо Ботев, както и своя църква.