Анкета за измерване удовлетвореността на потребителите на административни услуги, предлагани от Областна администрация-Плевен

Анкетна карта за приоритети, цели и мерки при разработване на ПУРН

Анкета

ЦИК даде указания на общинските и областната администрация и гражданите във връзка с упражняването право на глас на местните избори

Дата на публикуване: 17.07.2015 10:10

Представители на ЦИК се срещнаха днес с общинските и областната администрации като част от разяснителната кампания на комисията във връзка с предстоящите местни избори. Граждани и журналисти също можеха да зададат своите въпроси. Ето и разясненията , касаещи избирателите:

На изборите през есента ще се гласува за кметове на общини, общински съвети и кметове на кметства. Право да гласуват има всички, навършили 18 години, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и отговарят на изискването да   са живели най-малко 6 месеца, в съответното място, където ще гласуват. Това изискване е валидно и за онези граждани на държава-членка на ЕС,  като при тях е необходимо да имат допълнително статут на продължително или постоянно пребиваващи в РБългария, да не са лишени от правото да избират в държавата - членка на ЕС, на която са граждани. При тях изискването за уседналост  също е задължително.

За да гласуват на местните избори, българските граждани задължително трябва да имат постоянен и настоящ адрес на територията на страната. Ако не е изпълнено това условие, те няма да могат да упражнят правото си глас.     

 Постоянният адрес е адресът, който фигурира в личната карта. Настоящият адрес може да съвпада с постоянния, но може и да е различен. Ако избирателят желае да гласува по своя настоящ адрес, той ще трябва да подаде заявление за гласуване по настоящ адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден. Адресната регистрация трябва да е направена поне 6 месеца преди изборния ден. Това условие важи и за гражданите на страни - членки на ЕС. От ЦИК направиха уточнението, че гражданите на друга държава - членка на ЕС, които не са български граждани, имат право да бъдат и кандидати за общински съветници.

Избирателите, които са променили адресната си регистрация по постоянен адрес след дата 6 месеца преди изборния ден, ще бъдат включени в избирателните списъци на стария си постоянен адрес, т.е. там където има уседналост поне 6 месеца преди изборния ден.

Българските граждани могат да упражнят правото си на глас само веднъж, само по постоянен или само по настоящ адрес.

Списъците за местни избори се изготвят в две части. Част първа за български граждани и част втора за граждани на друга държава членка на ЕС, които не са български граждани. Избирателните списъци се обявяват не по-късно от 40 дни преди изборния ден в района на избирателните секции и се публикуват на сайта на съответната община.

От ЦИК препоръчват на всички избиратели своевременно да се запознаят с избирателните списъци. Да направят справка дали са вписани в тях и дали това е направено коректно. Ако установят , че не са вписани  или констатират непълнота или грешка, те трябва своевременно да подадат заявление до общината за отстраняване на неточностите.

Важно е да се знае, че в изборите за общински съветници и кметове не се издават удостоверения за гласуване на друго място.

Има няколко категории лица, които могат да гласуват при по-облекчен режим с подвижна избирателна кутия. Това са онези избиратели, които са с увреждане, не им позволяващо да гласуват извън дома си. Те трябва да подадат заявление за вписване в списък за гласуване с подвижна избирателна кутия поне 20 дни преди изборния ден, като към заявлението трябва да приложат и решение от ТЕЛК или НЕЛК. Гласуването се извършва чрез посещение в дома на такъв избирател. Ако избирателят е с увредено зрение или със затруднения в предвижването, той има възможност да гласува в специална секция, разположена на партерния етаж в сгради с повече избирателни секции. Такива избиратели могат да гласуват или в специално обозначените секции, или във всяка секция, която пожелаят.  В случай, че увреждането, което имат, не им позволява сами да извършат действията, свързани с гласуване, те могат да влязат в кабината с придружител.

В кметствата ще се гласува с три бюлетини – за кмет на кметство, за кмет на община и за общински съветници. В общинските центрове ще се гласува с две бюлетини – за избор на кмет на община и избор на общински съветници.

В лявата част на бюлетината за кмет  са изписани имената на партиите и коалициите, които регистрират кандидати. Независимите кандидати се изписват най-отдолу. В дясната част на бюлетината са трите имена на съответния кандидат и по средата са квадратчетата с номерата, с които са регистрирани кандидатите в Общинската избирателна комисия. В тях само със знак Х или V и с химикал със синьо мастило, избирателя може да отбележи своя глас за кмет.

Бюлетината за общински съветници изглежда по начина, по който изглеждаше бюлетината за народни представители, казаха от ЦИК. В лявата й част са квадратчетата с номерата на партиите и коалициите, които са регистрирали кандидатски листи. В дясната част на бюлетината са кръгчетата, в които са изписани номерата на кандидатите в кандидатската листа. Имената на кандидатите ще са изписани на информационните табла, които ще са поставени пред изборното помещение и в кабините за гласуване.

За да бъде валидна преференцията, задължително първо трябва да има отбелязан знак в квадратчето. Първо се гласува за партия или коалиция и едва тогава се отбелязва предпочитание за избран кандидат от тази листа на тази партия, за която вече е даден глас, подчертаха от ЦИК.

Ако няма отбелязана преференция, това не води до опорочаване на вота. Този глас ще се брои само за партията или коалицията, а преференцията ще се зачете за водача на листата. По същия начин ще се процедира, ако има отбелязани повече от една преференции.

Ако има отбелязване в повече от едно квадратче, това ще направи бюлетината недействителна.

Както до сега бюлетините ще бъдат в кочани с фабрични номера, поставени и върху кочана, и в долния десен ъгъл с перфорация на всяка една бюлетина. След гласуването секционната избирателна комисия сверява дали тези номера съвпадат.

Презентацията на ЦИК можете да изтеглите от тук

Търсене

Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради

Желаем да знаем