Анкета за измерване удовлетвореността на потребителите на административни услуги, предлагани от Областна администрация-Плевен

Анкетна карта за приоритети, цели и мерки при разработване на ПУРН

Анкета

Слово на областния управител Илиян Йончев по повод 10 декември - ден на признателност на гражданите на Плевен към загиналите за неговото освобождение

Дата на публикуване: 11.12.2013 16:17
Всяка година на 10 декември свеждаме глави пред подвига на всички знайни и незнайни герои, оставили костите си в битките край Плевен.

Препрочитайки фактите, понякога ни е трудно да си представим както мащаба на военните действия, така и човешките съдби, трайно вплетени в историята на освобождението на нашия град.

Специалистите са категорични, че обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско – турската война. С живота си нашата свобода заплащат десетки хиляди войници и офицери – руснаци, украинци, грузинци, поляци, финландци, молдовци и румънци. Световният отзвук от събитието е колосален, то стои на първите страници на тогавашната преса. В САЩ  жителите на едно ново селище, прочитайки за събитията у нас, избират Плевен за име на своя град.

Плевенската епопея преобръща хода на Руско-турската война. В града пристига лично император Александър Втори, за да приеме сабята на Осман паша. А нашите предци му връчват благодарствен адрес, в който е дадена най-точната оценка на историческите събития: „Освобождението на Плевен – това е зората на освобождението на древна България”.

Днес не е пресилено да кажем, че споменът за епохалните събития превръща Плевен в град-музей. Мавзолеят – костница „Свети Георги Победоносец”, пред който се намираме, Панорама „Плевенска епопея 1877г.” и целия парк-музей „Скобелев”, къщата-музей „Цар Освободител Александър Втори”, парк-музей „Лавров” край Горни Дъбник, къщите – музеи в Пордим - на Великия княз Николай Николаевич и на Негово кралско величество Карол Първи, паметниците и могилите край Гривица…Трудно е да се изброи всичко, което е създадено, за да ни напомня за тези, които тръгнали с молитвеник, икона или просто с кутийка с детски руси коси, остават завинаги в чужда земя.  

Затова „Вечния огън” трябва да гори. И тук, и в сърцата ни. А благодарността ни да е искрена и осъзната. Всеки ден да ценим свободата си и всеки ден да доказваме, че наистина я заслужаваме.

Търсене

Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради

Желаем да знаем